Słodko-gorzka: cukrzyca, insulina i transformacja choroby

Jaki był wpływ opieki medycznej na zdrowie w miarę upływu czasu. Aby odpowiedzieć na to długotrwałe i wciąż kłopotliwe pytanie, Chris Feudtner dał nam termin, którego należy użyć: słodko-gorzki. Badając historię insulinoterapii, Feudtner opisuje to, co nazywa transformacją choroby. Pomysł jest dość prosty, choć nie zostało to dotąd wyraźnie i wyraźnie przedstawione. Wspaniałe nowe techniki terapeutyczne często nie podbijają ani nie likwidują chorób, ale zamiast tego je transformują. Wprowadzenie insuliny w 1922 roku przekształciło ostry, szybko śmiertelny przebieg śpiączki cukrzycowej w przewlekłą chorobę, którą można monitorować i nią zarządzać przez lata. Jako historyk i pediatra Feudtner jest wrażliwy na ironie związane z insulinoterapią. Zabieg ten często zatrzymywał zimę przed działaniem kwasicy ketonowej, a jednocześnie wywoływał wiele późnych powikłań w naczyniach siatkówki, mózgu, serca i nerek pacjentów z cukrzycą. Transformacja choroby, której przykładem jest cukrzyca, jest wartościową i elegancką koncepcją, która przypomina nam, że karta wyników dla nauk medycznych musi zawierać kolumnę dla debetu i kredytu. Feudtner opiera się na skrupulatnym zbadaniu dokumentacji klinicznej i korespondencji z kliniki słynnego bostońskiego lekarza, Elliotta Joslina, aby przedstawić skutki terapii insulinowej lekarzom i pacjentom, którzy ją stworzyli. Sekcje dotyczące pacjentów, którzy pierwszy raz zetknęli się z insuliną, są fascynujące. Co ten cudowny lek znaczył dla opieki medycznej. Zapisy, które studiował Feudtner, zawierają długą korespondencję oryginalnych pacjentów Joslina, którzy zgłosili swoje sukcesy i problemy z używaniem insuliny. Leczenie cukrzycy pozwoliło pacjentom brać udział w codziennej technicznej kontroli choroby w sposób, który był bezprecedensowy.
Feudtner starannie sortował dokumenty pierwszej generacji pacjentów, którzy weszli w ten schemat regularnych iniekcji, monitorowania cukru i dostosowania dawki. Zauważa, że w tych listach nie znajdujemy prywatnych refleksji na temat choroby przez jej cierpiących, ale coś bardziej selektywnego. Ci ludzie pisali do swojego lekarza. Dostosowywali swoje obserwacje i raporty uważnie, potrzebni z kolei porady, uwagi, umiejętności lub sympatii lekarza. Jednym z najbardziej przejmujących przykładów jest Guy Rainsford, który utrzymywał dziesięcioletnią korespondencję z Joslinem i ilustrował swoje medyczne obawy częściowo serią kredowanych kreskówek. Szkice Rainsforda opisywały siebie jako dziwacznego i zadziornego bohatera ciągłej walki z jego chorym ciałem, uzbrojonym lub obleganym przez czasami oszałamiający zestaw strzykawek, retort, chemikaliów i wykresów, którymi można zarządzać swoimi cukrami.
Insulina przekształciła choroby i życie pacjentów, którzy znaleźli się pod jej wpływem. Nowy lek w równym stopniu przekształcił światopogląd lekarzy, którzy przepisali go po raz pierwszy, jak przekonująco pokazuje Feudtner. Insulina wydawała się zaskakująco najmniejszą różnicą w podstawowych celach i ograniczeniach codziennej praktyki medycznej. Wcześni zwolennicy leczenia insuliną, tacy jak Joslin, uznali, że znaleźli się u progu nowej ery Jednak lekarze wprowadzili do tej epoki wiele cech swoich wcześniejszych schematów leczenia.
Fragmenty książki na temat leczenia cukrzycy wieku dziecięcego przed rokiem 1922 są wspaniale pouczające. Leczenie poprzez agresywne ograniczenia dietetyczne przed wprowadzeniem insuliny przejawia uderzająco podobne schematy postępowania. Częste testy cukrów moczowych kierowały czujną uwagę na cukry i tłuszcze w diecie. Podobne problemy dotyczące zdolności do przestrzegania rygorów porad medycznych pojawiły się w leczeniu dietetycznym, tak że podobne tematy pojawiły się w relacjach między lekarzami a pacjentami przed i po insulinie. Najbardziej zmieniły się oczekiwania na sukces. Ograniczenia leczenia insuliną były widoczne w czasach Joslina, tak jak teraz, ale musiały wydawać się znikome w porównaniu z zagrożeniami i torturami cukrzycy przed rokiem 1922. Słodko-gorzki przynosi nam wymowny opis tego, co ta przemiana w medycynie pociąga za sobą.
Christopher Crenner, MD, Ph.D.
University of Kansas Medical Center, Kansas City, KS 66160

[więcej w: izotek opinie, rzesistek, guzki heberdena ]