Przypadek 27-2003: 36-letni mężczyzna z nawracającym bólem w nadbrzuszu i podwyższonymi poziomami amylazy

W sprawie 27-2003 (wydanie 28 sierpnia) opisano pacjenta z dwoma rzadkimi chorobami – zapaleniem trzustki limfoplazmatycznej i stwardnieniem zanikowym bocznym. Patologiczna dyskusja kończy się stwierdzeniem, że te dwie choroby nie są ze sobą powiązane, ale jak podkreślił William Osler ponad sto lat temu, bystry klinicysta powinien spróbować znaleźć jedno wyjaśnienie wszystkich objawów. Czy obie choroby mogą mieć jedną podstawową przyczynę. Zapalenie trzustki limfoplazmatycznej opisano jako autoimmunologiczne zapalenie trzustki. Sugerowano, że autoimmunizacja jest przyczyną stwardnienia zanikowego bocznego.2. Wirusy mogą powodować zapalenie trzustki i są możliwe przyczyny stwardnienia zanikowego bocznego.3 Należy ustalić, czy to niezwykłe połączenie Choroby zostały zdiagnozowane u innych pacjentów.
Albert B. Lowenfels, MD
New York Medical College, Valhalla, NY 10595
[email protected] edu
3 Referencje1. Case Records of Massachusetts General Hospital (Case 27-2003). N Engl J Med 2003; 349: 893-901
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Appel SH, Smith RG, Alexianu MF, Engelhardt JI, Stefani E. Autoimmunizacja jako czynnik etiologiczny w sporadycznej postaci stwardnienia zanikowego bocznego. Adv Neurol 1995; 68: 47-57
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Rowland LP, Shneider NA. Amyotroficzne stwardnienie boczne. N Engl J Med 2001; 344: 1688-1700
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Czytałem z zainteresowaniem niedawny przypadek młodego mężczyzny z prawdopodobnym autoimmunologicznym zapaleniem trzustki. Jestem zapalonym zwolennikiem Case Records i szczególnie podoba mi się dyskusja prowadząca do testów diagnostycznych. Zaskoczyło mnie jednak, że procedura Whipple została uznana za diagnostyczną. Jeśli uważa się, że częściowa patologia jamy brzusznej ma charakter diagnostyczny, to jaka procedura byłaby terapeutyczna.
Richard Makins, MRCP
Queen Mary s School of Medicine and Dentistry, Londyn E1 2AD, Wielka Brytania
Odpowiedź
Odpowiedzi na dyskusję: Dr Lowenfels ma rację wskazując na potencjalny związek między dwoma rzadkimi chorobami dotykającymi tego pacjenta. Aktualne dane wskazują, że stwardniające limfoplazmatyczne zapalenie trzustki jest zaburzeniem autoimmunologicznym i jest powiązane z wieloma innymi chorobami autoimmunologicznymi. Ponieważ przyczyna stwardnienia zanikowego bocznego nie jest znana, a ponieważ autoimmunizacja może być czynnikiem etiologicznym, można z pewnością przypuszczać, że te dwie choroby są ze sobą powiązane. To stowarzyszenie może zostać wzmocnione, jeśli zgłoszone zostaną podobne przypadki.
Dr Makins zauważa, że procedura Whipple została wykonana dla celów diagnostycznych. Być może bardziej odpowiednie byłoby oznaczenie operacji jako procedury diagnostyczno-terapeutycznej. Chociaż podejrzewano, że zapalenie trzustki związane z limfoplazmozą jest podejrzane (i chociaż pacjent faktycznie otrzymał z tego powodu leczenie kortykosteroidami), nie było jednoznacznej diagnozy, a rak pozostał możliwy. Co więcej, dwunastniczo-kanałowe wycięcie jest często stosowane w leczeniu pacjentów z przewlekłym zapaleniem trzustki i uporczywym bólem, nawet gdy lekarze leczący są całkowicie pewni diagnozy (co nie było w tym przypadku).
Carlos Fernández-del Castillo, MD
Massachusetts General Hospital, Boston, MA 02114
[więcej w: przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe nfz kielce, benospokój, forskolin skutki uboczne ]